PL | EN
Praca sezonowa Drukuj Email

Praca sezonowa jest rodzajem zajęcia, które wykonywane jest przez część roku i jest związane z określoną porą roku oraz pogodą. Dlatego też praca sezonowa nie ma charakteru stałego a stanowi dodatkowe źródło dochodu, szczególnie w przypadku braku pracy w miejscu zamieszkania.

Zapotrzebowanie na pracę sezonową na terenie unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego występuje w wielu krajach i jest związane z okresowym popytem na określone usługi, potrzeby konsumpcyjne czy też świadczenia w okresie wakacyjnym, w okresie ferii zimowych jak również w okresie świątecznym.

Praca sezonowa wykonywana jest najczęściej w rolnictwie i sadownictwie przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów i innych płodów rolnych. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Dostępne są również oferty pracy sezonowej przy organizacji objazdowych imprez rozrywkowych np. cyrki, wesołe miasteczka, parki rozrywki. Źródłem ofert pracy sezonowej może być także branża budowlana.

Informacji w sprawie dostępmych ofert pracy sezonowej udzielają doradcy EURES w wojewódzkich urzędach pracy, dane teleadresowe doradców EURES znajdziesz na krajowej stronie www.eures.praca.gov.pl w zakładce Kadra EURES.

Przed podjęciem pracy sezonowej za granicą zapoznaj się z materiałami publikowanymi na stronach internetowych www.mpips.gov.pl oraz www.eures.praca.gov.pl na temat bezpiecznego podejmowania pracy za granicą.

W Internecie oferty pracy sezonowej dostępne są między innymi na następujących stronach internetowych: www.eures.praca.gov.pl, www.eures.europa.euwww.seasonalwork.nl.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Rynku Pracy © 2011-2015
Logowanie dla kadry EURES