Pandemia koronawirusa jest wielkim wstrząsem dla gospodarki europejskiej i światowej. Państwa członkowskie już wprowadziły lub właśnie wprowadzają środki wspierające płynność budżetową i działania , aby zwiększyć zdolności krajowych systemów opieki zdrowotnej i udzielić pomocy tym obywatelom i sektorom szczególnie dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa.
Aby złagodzić skutki finansowe dla obywateli i całej gospodarki, Komisja Europejska przyjęła plan działań stanowiący kompleksową reakcję gospodarczą na pandemię koronawirusa.
W tym celu Komisja:
- wykorzystała w pełnym zakresie elastyczność reguł fiskalnych UE
- dokonała przeglądu obowiązujących zasad pomocy państwa
- stworzyła inicjatywę inwestycyjną w odpowiedzi na koronawirusa, o budżecie 37 mld euro, która ma zapewnić płynność małym przedsiębiorstwom i sektorowi opieki zdrowotnej
Ponadto 2 kwietnia 2020 r. Komisja zaproponowała daleko idące środki, aby uruchomić każde euro z unijnego budżetu na ochronę życia i źródeł utrzymania.
Komisja podjęła nową inicjatywę o nazwie SURE - wsparcie w celu zmniejszenia ryzyka bezrobocia w związku z sytuacją nadzwyczajną. Działanie to ma pomóc zachować miejsca pracy i wesprzeć rodziny.
Komisja zaproponowała też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych na działania związane ze zwalczaniem skutków pandemii koronawirusa.
Wsparcie otrzymają również rolnicy i rybacy, a także osoby najbardziej potrzebujące.
Inicjatywa „Solidarność UE na rzecz zdrowia" o wartości 3 mld euro ma zaspokoić potrzeby systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich.
Więcej informacji nt. działań Komisji Europejskiej:
Strona internetowa dotycząca koronawirusa
Koronawirus: Komisja mobilizuje wszystkie swoje zasoby w celu ochrony życia i źródeł utrzymania
Bruksela, 2 kwietnia 2020 r.
Bruksela, 20 marca 2020 r.
Bruksela, 19 marca 2020 r.
COVID-19: Komisja określa skoordynowaną europejską reakcję na skutki gospodarcze koronawirusa*
Bruksela, 13 marca 2020 r.