Ministerstwo Rodziny
i Polityki Społecznej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pod koniec lipca 2017 r. Komisja Europejska uruchomiła pierwszą pełną wersję europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, zawodów i kwalifikacji (ESCO). Klasyfikacja jest dostępna w 26 językach (w 24 językach UE, islandzkim i norweskim).

Pierwsza pełna wersja (ESCO v1) dostępna jest bezpłatnie za pośrednictwem platformy  ESCO: https://ec.europa.eu/esco/portal/home i obejmuje 2 942 zawody oraz 13 485 umiejętności (wiedza, kompetencje). Komisja Europejska przewiduje także w najbliższym czasie włączenie do ESCO prywatnych, międzynarodowych i sektorowych kwalifikacji z innych źródeł co jest również pilotowane i omawiane z państwami członkowskimi.

Publikacja ESCO v1 jest kluczowym krokiem w osiąganiu celów strategii "Europa 2020" i programu "New Skills Agenda for Europe". W szczególności ESCO ma znaczenie w kontekście rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/589 ws. EURES, stając się tym samym podstawą wymiany informacji o rynku pracy w całej UE. 

W dniach 9-10 października 2017 r. w Brukseli odbędzie się konferencja pt. "ESCO: łączenie ludzi i miejsc pracy", podczas której Komisja Europejska przedstawi konkretne przypadki użycia ESCO i jego wartość dodaną w zastosowaniu.

Więcej informacji nt. ESCO

Polecamy uwadze