Ministerstwo Rodziny
i Polityki Społecznej

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zapoznaj się

Praca sezonowa jest rodzajem zajęcia, które wykonywane jest przez część roku i jest związane z określoną porą roku oraz pogodą. Dlatego też praca sezonowa nie ma charakteru stałego, a stanowi dodatkowe źródło dochodu, szczególnie w przypadku braku pracy w miejscu zamieszkania. Zapotrzebowanie na pracę sezonową na terenie EOG występuje w wielu krajach i jest związane z okresowym popytem na określone usługi, potrzeby konsumpcyjne czy też świadczenia w okresie wakacyjnym, w okresie ferii zimowych jak również w okresie świątecznym.

Praca sezonowa wykonywana jest najczęściej w rolnictwie i sadownictwie przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów i innych płodów rolnych. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii, szczególnie w trakcie sezonu turystycznego. Dostępne są również oferty pracy sezonowej przy organizacji objazdowych imprez rozrywkowych np. cyrki, wesołe miasteczka, parki rozrywki. Źródłem ofert pracy sezonowej może być też branża budowlana.

Dowiedz się więcej

Informacji w sprawie dostępnych ofert pracy sezonowej w EOG udzielają doradcy EURES, których dane teleadresowe znajdziesz na naszej stronie: Kadra EURES

Poszukując pracy sezonowej w EOG możesz skorzystać z usług agencji zatrudnienia, jednak zawsze sprawdzaj, czy agencja zatrudnienia działa legalnie np. czy posiada certyfikat – wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej: www.stor.praca.gov.pl.

Dodatkową weryfikacją polskich agencji zatrudnienia może być telefon do wojewódzkiego lub powiatowego urzędu pracy, na terenie działania którego agencja ma swoją siedzibę z zapytaniem, czy z działalnością tej agencji nie wiążą się jakieś skargi, nieprawidłowości. Wiarygodność agencji sprawdzaj również w innych źródłach (np. poprzez fora internetowe).

 

Przed podjęciem pracy sezonowej w EOG zapoznaj się z materiałami na temat bezpiecznego podejmowania pracy za granicą, publikowanymi na stronach:

  http://www.mpips.gov.pl/
  https://eures.praca.gov.pl/

Polecamy uwadze