Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Życie kulturalne

Podstawową formą organizacyjną prowadzenia działalności kulturalnej w Polsce są finansowane ze środków publicznych instytucje kultury – od muzeów i instytucji artystycznych (takich jak teatry, czy filharmonie), do działających w skali lokalnej licznych małych bibliotek i domów kultury. Liczba instytucji kultury w Polsce wynosi obecnie blisko 7 tys. Oprócz instytucji kultury działalność kulturalną prowadzą liczne organizacje pozarządowe, a także kościoły i związki wyznaniowe oraz przedsiębiorstwa prywatne. Informacje na temat życia kulturalnego i rozrywki w Polsce dostępne są w gazetach codziennych (największe dzienniki w wydaniach piątkowych zamieszczają informatory kulturalne na cały przyszły tydzień), telewizji i radiu (w tym kanałach tematycznych) oraz w Internecie.

Muzea pozostają najważniejszymi instytucjami chroniącymi dziedzictwo kulturowe i popularyzującymi wiedzę o nich. Wiele istotnych dla polskiej historii zabytków i miejsca, jak np. Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Zamek Królewski na Wawelu - Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie to obecnie siedziby ważnych i znanych nie tylko w Polsce muzeów.

Wystawy są najbardziej spektakularną formą działalności muzeów. Muzea prezentują wystawy zorganizowane z własnych zbiorów, przygotowane w oparciu o zbiory innych muzeów lub gotowe, wypożyczone z innych placówek.

Muzea gromadzą ciekawe zbiory zarówno sztuki dawnej, jak i współczesnej. Niektóre z nich posiadają w swoich zasobach światowe arcydzieła sztuki, takie jak np. obrazy „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta – w Muzeum Narodowym w Krakowie czy „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga – w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Muzea czynne są najczęściej od wtorku do niedzieli do około godziny 16, niektóre do 18. W każdym muzeum w jednym dniu tygodnia wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. Opłaty za wstęp są niewielkie, w muzeach państwowych stosowane są także liczne ulgi, np. bilety rodzinne oraz zwolnienia z opłat za wstęp. Bezpłatny jest także wstęp do państwowych muzeów martyrologicznych.

Największą instytucją kultury jest Teatr Wielki – Opera Narodowa, zaliczany do największych na świecie, mający w repertuarze klasykę operową oraz dzieła współczesne, współpracujący z solistami o międzynarodowej renomie. Pozostałe teatry operowe mieszczą się w 10 największych miastach kraju.

Od roku 2017 działa ponadto Polska Opera Królewska, która prowadzi m.in. działalność objazdową, upowszechniając sztukę operową w mniejszych ośrodkach kulturalnych.

Teatry dramatyczne działają we wszystkich większych miastach (z przerwą wakacyjną w lipcu i sierpniu). W okresie letnim pracują natomiast teatry w kurortach (m.in. w Sopocie i Zakopanem) oraz wybrane teatry prywatne (m.in. zlokalizowane w Warszawie Teatr Kamienica oraz Teatr 6. piętro). Do najbardziej znanych polskich scen można zaliczyć Teatr Narodowy w Warszawie, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, TR Warszawa. Do najbardziej znanych teatrów muzycznych w Polsce należą Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu, Teatr Muzyczny w Gdyni oraz Teatr Muzyczny „Roma” w Warszawie. Warto dodać, że w dużych miastach funkcjonują także teatry lalkowe, wystawiające spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród licznych polskich festiwali teatralnych warto wymienić m.in. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia” w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” oraz Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej i Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Filharmonie działają w największych miastach poszczególnych regionów kraju. Szczególną renomą cieszy się Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach oraz Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Do znanych festiwali muzyki klasycznej posiadających najdłuższą tradycję należą: Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w Warszawie i Festiwal „Wratislavia Cantans” we Wrocławiu. Oprócz wydarzeń skupionych wokół muzyki klasycznej odbywają się również festiwale muzyki jazzowej, jak „ „Jazz na Starówce” w Warszawie czy „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Melomani mogą czerpać przyjemność ze słuchania muzyki klasycznej również w naturalnej scenerii m.in.: w Warszawie w Łazienkach Królewskich (od maja do września) oraz w Żelazowej Woli – miejscu urodzenia słynnego kompozytora Fryderyka Chopina. Polska jest organizatorem ważnych dla międzynarodowego środowiska muzycznego konkursów: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa), Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (Warszawa), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Poznań), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (Warszawa), Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” (Warszawa) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego (Katowice).

Ceny biletów do teatrów, oper i filharmonii są zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników (m.in. lokalizacji instytucji, jej profilu i wielkości). W niemal wszystkich obowiązują zniżki dla dzieci, młodzieży i studentów (za okazaniem międzynarodowej ISIC - International Student Identity Card), a także seniorów. Na droższe wydarzenia możliwe jest zakupienie tańszych wejściówek (bez zagwarantowanego prawa do miejsca numerowanego).

W dużych miastach działają zarówno samorządowe jak i państwowe instytucje kultury, których misją jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej, są to m.in. Zachęta ­– Narodowa Galeria Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Współczesne Wrocław, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Galeria Arsenał w Białymstoku. Specjalistyczną instytucją działającą w mniejszym ośrodku jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

W Polsce działa bogata sieć obiektów kinowych od multipleksów do małych kin studyjnych.
W ofercie programowej są zarówno popularne nowości światowej kinematografii i najlepsze filmy polskie, ambitne kino europejskie, amerykańskie oraz azjatyckie. Ponadto wyświetlane są również filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Zagraniczne filmy pełnometrażowe prezentowane w polskich kinach zazwyczaj nie są dubbingowane, natomiast filmy animowane dla dzieci są.

Warto podkreślić, że Polska jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Na Liście Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO znajdują się: zabytkowe centrum Krakowa i Warszawy, Hala Stulecia we Wrocławiu, zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, stare miasto w Zamościu, Puszcza Białowieska, średniowieczne miasto Toruń, zamek krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska – kompleks architektoniczno-krajobrazowy i miejsce pielgrzymek, czy drewniane kościoły Południowej Małopolski.

Życie społeczne

Językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Do najczęściej używanych przez Polaków języków obcych należy język angielski i w mniejszym stopniu język niemiecki, francuski i rosyjski.

Do polskich świąt, które są jednocześnie dniami wolnymi od pracy zalicza się: 1 stycznia – Nowy Rok; 6 stycznia – Trzech Króli; marzec lub kwiecień (Niedziela i Poniedziałek) 1 i 2 dzień Świąt Wielkanocnych; 1 maja – Święto Państwowe; 3 maja – Święto Narodowe 3 Maja; maj lub czerwiec (pierwszy czwartek w 9 tygodni po Wielkanocy) – Boże Ciało; Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) – święto ruchome (czerwiec); 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych; 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości; 25-26 grudnia – Święta Bożego Narodzenia.